En Sıcak Konular

Ekrem Dumanlı


Ekrem Dumanlı
0 0 0000

Dışarıdaki TürkiyeAmerika, Avusturya, Endonezya, Belçika, Azerbaycan ve Rusya... Hepsi bir aya sıkıştı. Geceler gündüzlere karıştı.

Meşakkati bir yana, insana kazandırdığı da oluyor bu gezilerin. Mesela Türkiye’nin dışında “Türkiyeler” olduğunu fark ediyor insan ve hadiselere bir de ülke dışındaki Türkiye’den bakabiliyor.

Bu satırları Moskova’dan yazıyorum. Dünya Gazeteler Birliği (WAN) toplantısı için buradayız. Toplantılardan fırsat buldukça Moskova’nın görülesi mekanlarına uğruyoruz. Çok sayıda Türk’e rastlıyoruz. Buraya ticaret için gelen de var, okumak için gelen de. Hemen her şirketin arkasında güzel bir başarı öyküsü bulunuyor. Bir de her iki ülkenin kültür zenginliğinden hareketle köprü kuranlar var. Diyalog Avrasya (da) Platformu gibi. Rusçada “da” kelimesi evet anlamına geliyor. Diyalog Avrasya kelimelerinin baş harflerinden alınmış isim. Onlar da WAN toplantısının katılımcıları arasında. Rus medyası ile o kadar seviyeli ve güzel bir diyalog kurmuşlar ki hayranlık duymamak mümkün değil. Her alandaki yakınlaşmanın özünde iyi niyet ve dürüstlük esas teşkil ediyor.

Sadece Rusya ile sınırlı değil Türkiye’nin yurtdışı zenginliği. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in 15. yılını kutlayan Zaman Azerbaycan için söylediği güzel sözler hâlâ kulaklarımda çınlıyor. Aliyev, Türk koleji diye bilinen okullardan da sevgiyle, takdirle bahsetmişti. Bakü’de gördüm ki Türk okullarının muhteşem başarısı sadece eğitim gayretine dayanmıyor. Çok sayıda ticaret ehlinin ve saygın şirketin kardeş ülkede bulunması ve o ülkenin ekonomisinde önemli bir yer tutması da çok önemli. Bu tür gayretler sayesinde “halkların kardeşliği” basit bir söylem olmaktan çıkıyor, hüsnü niyetle pekiştirilmiş ilişkilere dönüşüyor.

Viyana’da rastladığım her yaştan Türk’ün hikayesi de etkileyici özellikler taşıyordu. Başörtüsü yüzünden gelip Viyana’da okumak zorunda kalan gençlerin hikayesi bir yönüyle yürek burkuyor; diğer yönüyle umutları yeşertiyor. Şimdi dünyayı daha iyi kavrayan, ufukları uluslararası ilişkilerin sınırlarını zorlayan genç bir nesil var Avrupa’nın bağrında... İşadamlarına da rastladım Viyana’da; dil biliyor, yol biliyorlar... Belçika’da, Almanya’da, Fransa’da hep aynı tablo. Kimi ticaret yapıyor, kimi siyaset. Avrupa’da milletvekili olmuş/olmaya aday Türk sayısı hızla artıyor. Hollanda’da gazetemizin açılışını Başbakan Balkenende yapmıştı; orada da gördüm ki, Türklere siyasette büyük saygı duyuluyor.

“Ben gurbette değilim, gurbet benim içimde” şarkılarıyla büyüyen bir ülkenin çocukları; son yirmi yılda gurbeti de vatanı da yeniden tanımlamak zorunda kaldı. Artık karşı köye gurbet gözüyle bakanlar binlerce kilometre uzaktaki bir ülkede tavattun etmeyi, orada kendi olarak hayata devam etmeyi; o duruş içinde yaşadığı ülkeyle barışık kalmayı öğrendi. Bir yandan yaşadıkları ülkenin dilini konuşabiliyor diğer yandan Türkçeyi bir dünya dili haline getiriyorlar. Bugün dünyanın dört bir yanında Türkçe konuşan, Türk mutfağına aşina, Türk müziğine dilbeste yabancı dostlar var. Türkiye’nin bilinirliği artıyor. Türkiye’ye duyulan sempati çoğalıyor.

Tabii ki huysuz ruhlar da var Türkler arasında. Birbirini kötüleyen de çıkıyor, hiçbir şey yapmadığı halde, iyi niyetiyle çırpınan vatandaşlarını ihtirasının kurbanı etmek isteyene de rastlanıyor maalesef. Belki de bu yüzden Türkiye dışında yaşayan Türkler de mızıkçı azınlıklara aldırmadan başarıdan başarıya koşmak için çırpınıyor. Ve her geçen gün dışarıdaki Türkiye içerideki Türkiye sevdalılarına güzel örnekler sunuyor. Uzun zamanlar dışarıdaki yabancı lobilerden bizar kalmış bir ülkenin çocukları, hiçbir üst organize ve devlet yönlendirmesi olmadığı halde, gayet fıtri ve insani teşebbüslerle güzel işler yapıyor. Bu durumun hem Türklerin yaşadığı ülkeye, hem Türkiye’ye hem dünya barışına katkısı büyük. Bugün burnunun ucunu göremeyenler, ufukta tebellür eden bu silueti anlayamaz… Ancak görünen o ki Türkiye’yi güzel günler bekliyor; çünkü Türk halkı bugünkü durumundan çok daha iyisini hak ediyor. Kendi gölgesinden korkmazsa, kendini aşabilirse bu ülkenin, hem yaşadığı coğrafyaya hem yedi cihana söyleyeceği çok güzel şarkılar var; yeter ki gölge etmesin nadan, yeter ki kendine takılmasın insan...

Bu yazı 270 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 24 Eylül 2012 Ne gereği vardı?
  • 11 Haziran 2012 Cuntalarla nasıl mücadele edilecek?
  • 30 Nisan 2012 Şiddet!
  • 16 Nisan 2012 '28 Şubat'çılardan panik atak hamleleri
  • 10 Nisan 2012 Çin'den bakınca Türkiye'nin gücü
  • 9 Nisan 2012 Darbede tanıdığım dört subay
  • 2 Nisan 2012 Suriye İran... İşte çetin imtihan!
  • 26 Mart 2012 Terlik
  • 13 Şubat 2012 Aman dikkat!
  • 6 Şubat 2012 Bu yüzden mi susuyorsunuz?
  • 23 Ocak 2012 Hem Hrantçı hem Ergenekoncu olunabilir mi?
  • 16 Ocak 2012 Kaç kafatası bir manşet eder?
  • 9 Ocak 2012 Hesap vermek
  • 26 Aralık 2011 Çanlar Avrupa için çalarken
  • 19 Aralık 2011 Militan
  • 12 Aralık 2011 Maazallah!
  • 5 Aralık 2011 Global Ergenekon
  • 28 Kasım 2011 Dersim'den alnımızın akıyla çıkmak
  • 23 Kasım 2011 İngiltere'yi yeniden keşfetmek
  • 21 Kasım 2011 Dersim'in şifreleri

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,277 µs