En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Başbakan Erdoğan'la Riyad yolundaGünlerden beri üzerinde spekülasyonlar yapılan bir Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'ı neşeli görmek şaşırtıcı. "Bütün MGK toplantıları gibi bu da çok önemliydi" diyor. İki ayda bir toplanıyor artık MGK, dolayısıyla üyelerin önünde hayli iş birikmiş oluyor; bu sefer gündemin ilk maddesi 'Irak', daha doğrusu 'Kuzey Irak'tı. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Kuzey Irak'taki siyasi ve diplomatik çabalarımız sürecek" cümlesi günlerin gerilimini sona erdirecek bir keskinlikte.

Irak konusunda farklı politikalar üretilmesini şart sayıyor Başbakan Erdoğan; bugüne kadar izleneni tamamlayacak 'farklı' politikalar… Yeni politikalar Irak'taki bütün muhataplarla görüşmeyi de kapsıyor. "Türkiye Cumhuriyeti Devleti gibi bir devletin herhangi bir yerle görüşmemek gibi bir sıkıntısı olamaz" diyor. İllâ kendisinin veya Dışişleri Bakanı'nın teması biçiminde olması gerekmiyor bu görüşmelerin: "Görüşecek olan, devletimizin temsilcileri; geçmişte de görüşmeler olmuştu, bugün de görüşülüyor zaten."

Bilinen, Kuzey Irak'taki muhataplarla görüşme konusunda devlette bir kafa karışıklığı yaşandığı; Başbakan Erdoğan'ın MGK sonrasında "Görüşeceğiz" demesi de, "Yeni ve farklı politikalar üretilesi" gereğinden söz etmesi de bu sebeple olağanüstü önemli. Görüşmelerin amacı, Irak'taki muhatapları toprak bütünlüğü, siyasî birlik ve Kerkük gibi konularda ikna etmek, Sünnî-Şiî çatışmasını önlemek… "1926 ve 1946 anlaşmalarına göre, Türkiye'nin, Irak'ın geleceğine ilişkin söz hakkı var zaten" diyor Başbakan Erdoğan…

Kritik sayılabilecek, "Kamuoyunda isimleri üzerinde tartışmalar süren liderleri de kapsıyor mu görüşülecek kişiler?" sorusuna çok keskin bir "Kimseye rezervimiz yok" cevabını alıyoruz. MGK toplantısı sonrasında işitiyoruz bu cümleleri, ama onları 'MGK kararı' olarak algılamamıza karşı çıkıyor; özellikle düşülmesini istediği not şu: "Bunlar MGK'nın değil, Tayyip Erdoğan'ın görüntüleri…"

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın Washington ziyareti sonrasında ifade ettiği Irak'a ilişkin bazı görüşlerin Başbakan ve Dışişleri Bakanı'nın bilinen görüşleriyle çeliştiği iddia edilmişti. MGK toplantısına asker-sivil yetkililer arasında bir 'ince ayar' beklentisiyle yaklaşanlar da oldu bu yüzden... "Cumhurbaşkanı, Genelkurmay, Başbakanlık arasında var olduğu söylenen âhenksizlik giderilmiş oldu mu?" sorusuna Başbakan Erdoğan'ın verdiği cevabı dikkatle okumakta yarar var: "Ahenksizlik iddiasını kabul etmem mümkün değil. Nihâî kararı verecek merciin hükümet olduğunu unutmamak gerekiyor. MGK istişârî bir kurumdur, teklifte bulunur, ne yapılacağına kararı Bakanlar Kurulu verir…"

Bu arada, Irak, Kuzey Irak ve terörle mücadele konularında bir teklifin, Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere, MGK'da hazırlandığını da öğreniyoruz.

Türkiye'de her yeni gelişmeye 'sürtüşme' beklentisiyle bakanlar olduğunu biliyoruz. Başbakan Erdoğan'ın 'önemli' olacağı günler öncesinden belli MGK toplantısı sonrasında, Riyad'a doğru yol alırken, uçakta, görüştüğü gazetecilere söylediği yukarıdaki sözlere biraz yakından baktığınızda, karşınıza farklı bir tablo çıktığını görüyorsunuz: Org. Büyükanıt'ın Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde yaptığı konuşmayla başlayan bir dizi değerlendirmenin yanlış anlaşıldığını ortaya koyan bir tablo bu. Devletin asker-sivil temsilcileri arasında bir sürtüşme yok, bir zımnî uzlaşı, âdeta bir 'yeni söylem' var… Ülkenin önünü açmayı hedefleyen özgüvene dayalı bir yeni söylem…

Günlerden beri burada yazıp durduklarımızı, dönüp bir daha bu gözle okuyabilirsiniz…

Her yeni söylemin anlaşılması zaman alır. Yeniliklerin tutunabilmesi için çaba gösterilmesi gerekir. İnsanlar yeni bir dönemden geçtiklerini dönem içindeyken değil, genellikle o yolda bayağı mesafe alındıktan sonra algılarlar.

Türkiye doğru yolda.


yenişafakBu yazı 290 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,779 µs